Cyklistické výlety do okolí

Fána na kole Jihočeský kraj je ideálním místem jak pro cyklisty, tak pro pěší turistiku. Nespočet kulturních a přírodních zajímavostí učiní váš pobyt nezapomenutelnýmKromě známých turistických cílů nezapomeňte prozkoumat především nejbližší okolí - přírodní rezervaci Vrbenské rybníky, která dosahuje evropského významu.

…aneb Všechny cesty vedou ke Kněžínkovi!!!

Cyklistický okruh č.1 – Budějcký

Délka: 25km

Doba 1:40 hod.

Obtížnost: lehký

Trasa: Minipivovar Kněžínek – České Budějovice -Branišov – Křenovice – Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: České Budějovice

Náměstí Přemysla Otakara II. je hlavním náměstím Českých Budějovic. Významné je především svoji rozlohou a tvarem, neboť vytváří čtverec o rozloze téměř přesně 1 ha. S přilehlými částmi je pak jeho celková plocha náměstí téměř 17 ha.

 Významnou dominantou náměstí je Samsonova kašna. Jedná se o jednu z největších kašen v zemi s průměrem 17m2. Uprostřed barokní kašny na podstavci vystupuje plastika čtyř atlantů podpírajících rozměrnou kruhovou mísu s plastikou představující biblického Samsona na lvu.

 Hned vedle kašny se nachází Bludný kámen. Koluje o něm pověra, že pokud na něj šlápnete po půlnoci, zabloudíte a nenajdete cestu domů.

 Černá věž byla postavena v 16.století. Dnes je zpřístupněna veřejnosti a nabízí výhled do širokého okolí. Výška věže je 71,9 m. Při stoupání nahoru pomocí příkrých schodů si můžete prohlídnout 7 zvonů, z nichž některé jsou opředeny pověstmi.

 Dalšími zajímavostmi Českých Budějovic jsou: Gotická katedrála svatého Mikuláše a Piaristické náměstí, na němž lze obdivovat budovu Solnice a dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie.

Cyklistický okruh č.2 – Holašovický

Délka: 54km

Doba 3:35 hod.

Náročnost: středně těžký

Trasa: Minipivovar Kněžínek – Křenovice – Čakov -Holašovice – Jankov – Kvítkovice – Lipí – Mokré – České Budějovice – Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Holašovice

Vesnice zapsaná na seznamu UNESCO je vzdálena asi 15km od Českých Budějovic. Zdejší unikátní soubor budov ve stylu tzv. selského baroka tvoří jedinečný celek. Naleznete zde 23 památkově chráněných vyjímečných usedlostí.

Cyklistický okruh č.3 – Hlubocký

Délka: 44km

Doba 2:57 hod.

Náročnost: lehký

Trasa: Minipivovar Kněžínek – Čejkovice – Hluboká nad Vltavou- Bavorovice – České Vrbné – Vrbenské rybníky – Minipivovar Kněžínek 

Cíl cesty: Hluboká nad Vltavou

Městečko Hluboká nad Vltavou vzdálené přibližně 9 km od Českých Budějovic láká své návštěvníky nejen novogotickým zámkem Hluboká nad Vltavou, ale mnoha dalšími atrakcemi.

Patří mezi ně Alšova jihočeská galerie či ZOO Ohrada, které je v průběhu let stále rozšiřována.

Z Českých Budějovic vede přes Hlubokou dál podél řeky Vltavy cyklostezka, která je velmi oblíbená jak u místních obyvatel, tak u návštěvníků.

Cyklistický okruh č.4 – Krumlovský

Délka: 71km

Doba 4:46 hod.

Náročnost: mírně náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek – Boršov nad Vltavou – Český Krumlov – Holubov – Lipí – Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Český Krumlov

Kdo z návštěvníků se ocitne v jižních Čechách a nenavštíví Český Krumlov, snad jako by v jižních Čechách ani nebyl. Historické městečko, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je významné především svým zámkem a historickým centrem. Zámek tvoří hned po Pražském hradě druhý nejrozsáhlejší hradní komplex v Čechách. V jeho zahradách můžete vidět unikátní divadelní scénu pod širým nebem- otáčivé hlediště , která je v provozu během letních měsíců.

Cyklistický okruh č.5 – Na Dívčí Kámen

Délka: 58km

Doba: 3:56 hod.

Náročnost: mírně náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek – České Budějovice – Boršov nad Vltavou -Zlatá Koruna- Dívčí kámen – Holubov – Lipí- Minipivovar Kněžínek

Okruh 4

Cíl cesty: Dívčí Kámen

Zřícenina rožmberského hradu se nachází nedaleko obce Křemže. Okolí radu je významnou pravěkou archeologickou lokalitou, nacházela se zde keltské sídliště a hradiště, z nichž jsou do dnešní doby zachovány pozůstatky.

Cyklistický okruh č.6 – Třeboňský

Délka: 79km

Doba: 5:19 hod.

Náročnost: mírně náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek – České Budějovice (Mladé)- Dobrá Voda u Českých Budějovic -Dubičné- Hlincová Hora- Zvíkov- Třeboň- Břilice- Dunajovice- Horní Slověnice- Hůrky – Lišov- Borek- České Budějovice (sídliště Vltava)- Vrbenské rybníky- Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Třeboň

Lázeňské město se nachází v rovinaté oblasti s velkým množstvím cyklostezek, čímž je ideální pro cyklistiku lehčí úrovně. Oblast kolem města je plná rybníků, čímž se Třeboň stává i rybářským městem. Z pamětihodností nutno doporučit zámek, náměstí ve tvaru kapra či Schwanzenberskou hroubku.

Cyklistický okruh č.7 – Kleťský

Délka: 73km

Doba: 4:51hod.

Náročnost: náročný (velké převýšení)

Trasa: Minipivovar Kněžínek- Dubné – Lipí – Křemže – Hora Kleť – Zlatá Koruna- Štěkře- Čertyně- Boršov nad Vltavou- České Budějovice (sídliště Vltava)- Vrbenské rybníky- Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Hora Kleť

Nad českobudějovickou pánví se tyčí nejvyšší hora Blanského lesa – Kleť. Vrchol hory s nadmořská výška 1083 m.n.m. poskytuje výhled do širokého okolí. Na samotném vrcholu je restaurace a rozhledna. O kousek níže naleznete hvězdárnu. Na vrchol lze vyjít pěšky nebo vyjet pomocí sedačkové lanovky. Pro zdatné je možné vrchol zdolat i na kole.

Cyklistický okruh č.7 – Na horu Kluk

Délka: 48km

Doba: 3:15hod.

Náročnost: mírně náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek- Dubné – Lipí – Hora Kluk – Křemže- Bohouškovice- Jankov- Holašovice- Čakov- Břehov- Čejkovice- Minipivovar Kněžínek

okruh kluk

 Cíl cesty: Kluk

Hora Hluk je dalším oblíbeným cílem procházek. Nachází se nedaleko hory Kleť u obce Křemže a za dobré viditelnosti nabízí z výšky 760 m.n.m. výhled do okolí.

Cyklistický okruh č.8: Lipenský

Délka: 62km

Doba: 4:08hod.

Náročnost: náročný

Trasa: Vlakem do Nové Pece (jako nástupní zastávku lze zvolit vlak.nádraží v ČB nebo Jižní zastávku – ČB)- Nová Pec – Horní Planá- Hodňov- Polná na Šumavě – Boletice – Chvalšiny – Brloh -Holašovice – Čakov- Křenovice -Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Lipno

Významnou jihočeskou turistickou oblastí je vodní nádrž Lipno, která je se svou rozlohou48,7km2 největší přehradou a zároveň největší volní plochou na území České republiky. Kromě vodních sportů Lipno nabízí i bohaté turistické vyžití v nejrůznějších podobách.

Cyklistický okruh č.9: Zlatokorunský

Délka: 61km

Doba: 4:08hod.

Náročnost: náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek- Lipí- Vrábče zastávka- Holubov- Zlatá Koruna- Kokotín- Krásetín- Křemže- Habří- Kvítkovice- Křenovice- Minipivovar Kněžínek

okruh  zlatá koruna

Cíl cesty: Zlatá Koruna

Obec Zlatá Koruna je známá především cisterciánským klášterem z 13.století. Klášter, který je národní kulturní památkou je zpřístupněn veřejnosti. Prostory kláštera jsou oblíbené pro pořádání svateb a koncertů.

Cyklistický okruh č.10: Římovský

Délka: 67km

Doba: 4:33hod.

Náročnost: náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek- České Budějovice- Roudné- Plav- Římov- Velešín- Zlatá Koruna- Holubov- Lipí- Dubné- Křenovice- Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Římov

Obec Římov je proslulá především unikátní pašijovou cestou, která je jedna z nejvýznamnějších v České republice.

Cyklistický okruh č.10: Vyšebrodský

Délka: 124km

Doba: 8:22hod.

Náročnost: pro největší borce

Trasa: Minipivovar Kněžínek- České Budějovice- Roudné- Plav- Římov- Velešín- Zubčice-Rožmitál na Šumavě- Rožmberk nad Vltavou-Vyšší Brod- Větrná-Zátoň- Český Krumlov- Srnín- Třísov-Holubov-Lipí-Dubné- Křenovice- Minipivovar Kněžínek

okruh 11

Cíl cesty: Vyšší Brod

Nejzajímavějším místem Vyššího brodu je bezesporu cisterciánský vyšebrodský klášter, který je přístupný veřejnosti v několika prohlídkových trasách. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v České republice a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech.

Cyklistický okruh č.11: Borovanský

Délka: 63km

Doba: 4:12hod.

Náročnost: náročný

Trasa: Minipivovar Kněžínek- České Budějovice- Roudné- Plav- Římov- Velešín- Zubčice-Rožmitál na Šumavě- Rožmberk nad Vltavou-Vyšší Brod- Větrná-Zátoň- Český Krumlov- Srnín- Třísov-Holubov-Lipí-Dubné- Křenovice- Minipivovar Kněžínek

Cíl cesty: Borovany

Dalším zajímavým městem jižních Čech jsou Borovany. Za návštěvu stojí Borovanský zámek, náměstí či místní kostel. V přilehlém okolí lze navštívit menší ZOO Dvorec – Park divokých zvířat.

logo_bottom

Rezervace

Ukázat
Zavřít